Što je to SPF, kada je postao toliko važan i zašto je dobar u sprječavanju starenja kože

Sunce, iako ključno za život, predstavlja sve veći izazov za naše zdravlje zbog intenziteta UV zraka. Upravo iz tog razloga, upotreba proizvoda sa SPF-om postala je neizbježan i vitalan dio naše svakodnevice.

Piše:
Rivista.hr

Sunce, izvor života na Zemlji, vitalno je za egzistenciju biljnog i životinjskog svijeta, uključujući i nas ljude. Međutim, povećanje intenziteta sunčevih zraka, posebice ultraljubičastih (UV) zraka, postavlja nove izazove za naše zdravlje i dobrobit naše kože. Upravo u ovom kontekstu, Sun Protection Factor (SPF), ili faktor zaštite od sunca, igra ključnu ulogu. U ovom članku istražili smo za vas zašto je sunce u zadnje vrijeme sve jače i jače, zašto je SPF toliko važan, njegovu kratku povijest, učinkovitost u zaštiti kože i njegovu ulogu u sprječavanju starenja kože.

Zašto je sunce sve "jače i jače"?

Znanstvena istraživanja ukazuju na to da je sunce postalo intenzivnije uslijed smanjivanja ozonskog omotača, koji služi kao zaštitni sloj Zemlje od štetnih UV zraka. Ovaj fenomen dovodi do većeg izlaganja UVB i UVA zrakama koje direktno dopiru do Zemljine površine. Uzroci tančanja ozonskog sloja uključuju emisije halogeniranih ugljikovodika, kao što su klorofluorougljici (CFC-i), koji razgrađuju ozon. Rezultat je veći rizik od sunčevih opeklina, kožnih bolesti, uključujući rak kože, i općenito veće oštećenje kože.

Važnost SPF-a

SPF predstavlja faktor zaštite od sunca i označava teoretsku količinu vremena koliko proizvod može zaštititi kožu od crvenila uzrokovanog sunčevim zrakama, u usporedbi s vremenom koje je potrebno za nastanak crvenila bez zaštitne kreme. Na primjer, ako koža bez zaštite počne pokazivati crvenilo nakon 10 minuta izlaganja, upotreba proizvoda sa SPF 30 teoretski omogućava 30 puta duže izlaganje, odnosno 300 minuta zaštite prije pojavljivanja crvenila. Ovaj faktor je ključan u prevenciji opeklina, što je osnovna odbrana protiv kasnijih kožnih problema, uključujući i rak.

Kratka povijest SPF-a

Koncept SPF-a razvijen je 1962. godine od strane austrijskog znanstvenika Franza Greitera, koji je bio motiviran osobnim iskustvima sa sunčevim opeklinama. Od tada, formulacije za zaštitu od sunca prošle su kroz znatne promjene i poboljšanja. Od prvotnih krema koje su pružale minimalnu zaštitu, do danas, kada postoje proizvodi koji mogu blokirati i UVA i UVB zrake s vrlo visokim SPF faktorima.

Učinkovitost SPF-a u zaštiti

Efikasnost SPF-a ovisi o pravilnoj upotrebi. To uključuje nanos adekvatne količine krema (oko 2 miligrama po kvadratnom centimetru kože), redovitu primjenu svaka dva sata, te ponovnu primjenu nakon kupanja ili znojenja. Studije pokazuju da većina ljudi ne nanosi dovoljno kreme, čime se znatno smanjuje stvarna razina zaštite.

Uloga SPF-a u sprječavanju starenja

Osim zaštite od sunčevih opeklina i kožnih bolesti, SPF ima ključnu ulogu u borbi protiv fotostarenja - procesa starenja kože uzrokovanog izlaganjem UV zrakama koje oštećuju kolagen i elastin. Redovita upotreba proizvoda sa SPF-om može značajno usporiti vidljive znakove starenja, kao što su bore, gubitak čvrstoće i neujednačen ten kože.