a zašto se kosa zapravo masni

Mučiš li i ti muku s masnom kosom?

Ne moramo biti stručnjaci da shvatimo kako masna kosa utječe na izgled ali i samopouzdanje žene. Različiti faktori, poput genetike, hormonalnih promjena, prehrane i stila života mogu rezultirati masnom kosom. Međutim, postoje koraci koje žene mogu poduzeti kako bi se nosile s ovim problemom i održale kosu svježom i zdravom.

Piše:
Rivista.hr

Jučer sam oprala kosu, uživala nepuna 24 sata u volumenu i jutros opet osjećaj neuredne i nemoguće kosu koju ću po tko zna koji put pokupiti u rep jer nemam ni vremena ni energije prati kosu svaki dan! Zvuči poznato? Zašto se kosa tako brzo masti, moram li svaki dan prati kosu da bih se osjećala dobro i imala svjež izgled?! Postoji li ikakvo rješenje ili se moram naviknuti da blistavu kosu imaju samo lica s reklama.

Ne moramo biti stručnjaci da shvatimo kako masna kosa utječe na izgled ali i samopouzdanje žene. Različiti faktori, poput genetike, hormonalnih promjena, prehrane i stila života mogu rezultirati masnom kosom. Međutim, postoje koraci koje žene mogu poduzeti kako bi se nosile s ovim problemom i održale kosu svježom i zdravom.

 

Pravilna higijena

Najveća greška koju možemo napraviti je da kosu peremo svaki dan u nadi da će problem tako nestati, a to nam zapravo pogoršava situaciju. Prečesto pranje može stimulirati žlijezde koje proizvode više ulja odnosno prirodnih masti, pa je važno pronaći ravnotežu. Preporučuje se pranje kose dva do tri puta tjedno, koristeći blage šampone i izbjegavajući one s agresivnim kemikalijama kako se ne bi dodatno isušilo vlasište.

 

Suhi šampon

Ako smo u gužvi, a kosa masnija nego inače u tom slučaju kao brzo rješenje se nameće suhi šampon jer se pokazao kao odličan saveznik u borbi protiv masne kose. Upotreba suhog šampona između pranja može apsorbirati višak masti i osvježiti kosu. Gotovo će se svi suhi šamponi koji su dostupni pobrinuti za masno vlasište i omogućiti vam dan, dva duže bez pranja kose, ali ipak razliku rade oni napravljeni od kvalitetnijih sastojaka.

 

Prehrana

Nije mit da se sve što jedeš može doslovno odraziti na tvoju kosu! Jedenje određene hrane može smanjiti količinu „ulja“ koje vlasište izlučuje, dok je druge vrste hrane mogu povećati.
Unos zdravih masti, vitamina i minerala pomaže održavanju ravnoteže u tijelu, što se odražava i na zdravlje kose. Zato sljedeći put kad posegneš za mastima pazi da su to „dobre“ masti poput biljnih ulja, orašastih plodova i ribe.

 

Prečesto dodirivanje kose

Kad je mama govorila „ne diraj više kosu“ mi smo se smijale, ali sva prljavština s naših ruku jednostavno završi na našoj kosi i ono što slijedi je masno vlasište. Prilikom šminkanja trebamo obratiti pozornost da svežemo rep i ne diramo kosu prstima na kojima ima šminke. Također, prečesto češljanje također može dovesti do toga da se vaša kosa brže masti. Stoga je najbolje da što manje dirate kosu i da se češljate tek dva puta dnevno.

Topla, a ne vruća voda

Pranje kose toplom, a ne vrućom vodom pomaže u otvaranju pora i uklanjanju prljavštine. No, ona može biti i štetna za kosu jer ispire masti i može isušiti vlasište što na kraju uzrokuje masnu kosu. Toplu vodu bi najbolje bi bilo koristiti dok stavljate šampon i regenerator, a kosu na kraju isprati hladnom vodom kako bi se pore zatvorile.

 

Zdravstveni problem

Masnu kosu mogu uzrokovati mnogi različiti čimbenici- genetika, stres, pubertet, trudnoća. Ukoliko niste pronašli nijedno rješenje koje bi smanjilo ovaj kozmetički problem, a uz masnu kosu imate i druge simptome koji upućuju na hormonalnu neravnotežu možda je pravo vrijeme da posjetite obiteljskog liječnika.

Svaka kosa je jedinstvena i zahtijeva individualan pristup. Ako se suočavate s masnom kosom, možda će vam trebati malo eksperimentiranja kako biste pronašle savršenu rutinu, ali uz pažljivu njegu i pravilne navike većina žena može kontrolirati masnu kosu i postići svjež i zdrav izgled. Ne gubite nadu i nemojte odustati!